På www.stromsund.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?
Google translate
Översätt sida
Använd Google Translate för att översätta webbplatsen. Strömsunds kommun tar inget ansvar för att översättningen blir korrekt.
För att skydda besökarna har kommunen beslutat att hålla Jamtli öppna förskola på Ströms hembygdsgård stängd tills vidare. Detta på grund av corona-pandemin. Här kan du läsa om verksamheten.
Obs! Stängt tills vidare!
Öppna förskolan håller till i ett av husen på hembygdsgården i en fantastisk miljö. Målsättningen är att levandegöra historien och att barnen ska få ”leka sig till” kulturhistoriska upplevelser. Här möts flera generationer – ta gärna med mor- och farföräldrar!
Strömsunds kommun finansierar och driver Jamtli öppna förskola i Strömsund i samarbete med Jamtli öppna förskola. Ströms hembygdsförening är också delaktig. Jobbcenter har tillverkat alla leksaker.
Varje vecka under sommaren är det olika teman, bland annat kommer besökarna att få kärna smör, karda och spinna, skapa egna instrument och sjunga sånger.
Jamtli öppna förskola håller till i Storstugan på Ströms hembygdsgård.
Beroende på hur pandemin utvecklas tar vi ny ställning till när verksamheten kan öppna.
Nu är det vecka:
Jamtli öppna förskola i Strömsund
Storstugan, Ströms hembygdsgård
833 24 Strömsund
Kontakta kommunen
0670-161 00 (växel)
Kontakta gärna
Senast ändrad/granskad: 20 januari 2021