Lyssna på sidan Lyssna

Nu har du möjlighet att lämna synpunkter kring behovet av att åka färja.

Publicerad:

Möjlighet att svara på enkät om behovet av färja

Med kort varsel vill vi ge dig som bor, eller verkar, i eller omkring Strömsund möjlighet att svara på en enkät om vilka behov du har av att åka den planerade färjan över Ströms Vattudal. Svaren hjälper oss att få en bild av resmönster och vilka tider på dygnet behovet är störst. Underlaget tar vi med oss i dialogen med Trafikverket, som fattar beslut om färjans slutliga turlista. Sista svarsdag är torsdag 15 oktober.

Vi är medvetna om att svarstiden är kort eftersom underlaget behöver tas fram fort, men vi hoppas att så många som möjligt kan delta. Vi kan inte garantera att alla önskemål kan tillgodoses, men dina synpunkter är viktiga.

 

Sista svarsdag är torsdag 15 oktober.

Enkät: Vilket behov har du av att åka färja?

Vad har du för behov av att åka färja? * (obligatorisk)
Välj ett eller flera alternativ
Vad har du för behov av att åka färja?




Ange övriga behov
Vilken/vilka tider på dygnet kommer du att åka mest? * (obligatorisk)
Välj ett eller flera alternativ
Vilken/vilka tider på dygnet kommer du att åka mest?









Om du kryssat i alternativet ”Sen kväll”, ange gärna hur sent du behöver åka och anledningen till resan (till exempel resa från arbete)
Var bor du? * (obligatorisk)
Var bor du?


Kontakta oss

Strömsunds kommun

Box 500

833 24 Strömsund

0670-161 00 (växel)

Kontakta gärna

Senast ändrad/granskad: