Publicerad:
Här har vi samlat ihop alla aktiviteter som är på gång nu i vår.
Kursdagen vänder sig främst till den som har berättande upplevelsearrangemang som affärsidé. Exempel är företag inom turism verksamhet, kulturguidningar, föreställningar och naturvandringar.
Kursen är lämplig även för dig som använder berättelser som ett mervärde till andra tjänster. Det kan gälla turridning, matproduktion, camping eller för dig som driver hotell-och restaurangverksamhet. Även för dig som bara vill bli inspirerad av berättandets konst för kommande verksamhet.
Kursen utvecklar förmågan att använda smarta berättarknep som berör.
Läs mer och gör din anmälan Konsten att berätta din historia - grundkurs Länk till annan webbplats.
Kursdagen vänder sig främst till den som har berättande upplevelsearrangemang som affärsidé. Exempel är företag inom turism verksamhet, kulturguidningar, föreställningar och naturvandringar.
Kursen är lämplig även för dig som använder berättelser som ett mervärde till andra tjänster. Det kan gälla turridning, matproduktion, camping eller för dig som driver hotell-och restaurangverksamhet. Även för dig som bara vill bli inspirerad av berättandets konst för kommande verksamhet. Kursen utvecklar förmågan att använda smarta berättarknep som berör.
Tvådagars inspirerande workshop för blivande natur- och kulturguider.
Den här workshopen vänder sig till dig som vill börja arbeta som guide eller som redan arbetar som guide men som vill vidareutveckla dig.
Vi kommer att fokusera på naturupplevelser men det kan även passa dem som till exempel vill erbjuda stadsvandringar eller andra kulturella teman.
Syftet med workshopen är att inspirera dig till att satsa och att du ska känna dig trygg med att guida internationella turister i naturen och våga ta skäligt betalt för det.
Vi varvar att vara inomhus och utomhus med kortare pauser för vandring i omgivningarna. Gemensam middag på kvällen.
För företagare, befintliga , nya och de som funderar på att starta upp
Eventet vänder sig till dig som driver en verksamhet och vill sälja upplevelser, till exempel guidade skidturer, vandringspaket eller målarkurser. Du kanske är aktivitetsansvarig på ett hotell eller driver ett aktivitetsföretag. Vi kommer att fokusera på naturupplevelser men det kan även passa dem som är mer inne på kulturella eller historiska teman.
Varmt välkommen!
Strömsunds utvecklingsbolag
Storgatan 20
833 24 Strömsund
0670-161 00 (växel)
Kontakta gärna
Senast ändrad/granskad: