En mysig liten by med flera fina pepparkakshus.
Publicerad:
Årskurs 4 på Bredgårdsskolan i Strömsund har under slutet av terminen arbetat med att bygga pepparkakshus. Det var ett ämnesövergripande arbete där teknik, matte, bild och svenska ingick. Nu vill vi gärna visa upp det vackra slutresultatet och med det önska dig en riktigt God Jul och ett Gott Nytt År!
Eleverna har uppskattat allt pyssel med pepparkakshusen och arbetet är ett tydligt exempel på hur mycket de kan lära sig samtidigt som det blir roligt att lära. Att använda sig av estetiska eller praktiska inslag i teoretiska ämnen är ett bra koncept för att få med sig alla elever. Att utgå ifrån att ”se, höra och göra”.
– Eftersom vi i matematik arbetat med geometriska objekt och längdmått så passade det bra att kombinera det med teknik och bild. I svenskämnet har vi fått in delar som att tala, lyssna och samtala, argumentera för sina tankar och idéer, språkbruk samt att skriva en utvärdering av det arbete som gjorts. Sist men inte minst har en stor del handlat om att samarbeta, säger läraren Maria Hammarström.
Nu väntar ett skönt jullov för eleverna samt nya utmaningar under vårterminen.
Några modeller gjorda i kartong.
Mycket snö och mysig belysning i den lilla pepparkaksbyn.
Arbete pågår! Här gäller det att ha mätt och räknat rätt för att husen ska bli bra.
”Det har varit ett uppskattat arbete bland eleverna och ett tydligt exempel på hur mycket de kan lära sig samtidigt som det blir roligt att lära”, säger läraren Maria Hammarström.
Att mäta och räkna är en viktig del i ett husbygge, så även när det gäller att bygga pepparkakshus.
Delarna gräddade och klara, nu väntar montering.
Strömsunds kommun
Box 500
833 24 Strömsund
0670-161 00 (växel)
Kontakta gärna
Senast ändrad/granskad: