Till innehåll på sidan
Till huvudmenyn
Till undermeny
Lyssna på sidan Lyssna
Strömsundsbron. På bilden står det "Klimatvecka".

Vecka 12 pågår kommunens Klimatvecka.

Publicerad:

Den 25 mars är det Earth hour – nu startar Klimatveckan

Nu på lördag infaller världens största klimatmanifestation, Earth hour. Det uppmärksammar vi genom att göra vecka 12 till en Klimatvecka där vi sätter fokus på miljö och klimat. Alla kan vara med och göra en insats för klimatet – små förändringar gör också skillnad!

Kommunen har under flera år deltagit i Earth hour genom olika aktiviteter. Hur kommunens verksamheter kan minska sin miljöpåverkan är en ständigt aktuell och viktig fråga. Genom våra insatser vill vi också verka för att fler invånare i kommunen ska bli medvetna om hur de kan agera miljövänligt i sin vardag. Detta genom att till exempel se över sina transporter, sin mat, sina byggnader och sitt sparande. Tillsammans är vi världens chans och alla kan vara med – små förändringar gör också skillnad! 

Nu startar Klimatveckan!

På lördag den 25 mars är det Earth hour. Den uppmärksammar vi genom att sätta fokus på miljö och klimat under vecka 12. Vi lyfter goda exempel från våra verksamheter och ger tips på hur vi alla kan bidra i vår vardag.

  • Håll utkik i våra kanaler efter nyheter och tips!

Släck under Earth hour och delta i tävling

Vad kan du göra för att omfamna jordklotet? Få tips och inspiration på Världsnaturfondens webbplats. Där kan du även delta i en tävling fram till 22 april och göra uppdrag för planeten i plattformen Agera. Kanske blir du en hotellmagnat, matematiker eller matsvinnsvägrare? På Världsnaturfondens webbplats kan du även räkna ut dina måltiders påverkan i Matkalkylatorn och hitta goda och planetsmarta recept.


Ingen kan göra allt men om vi är många, kan vi tillsammans göra stor skillnad!

Läs mer om Earth hour på Världsnaturfondens webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Till kommunens sidor om klimatsmart och miljövänlig vardag

Kommunens aktiviteter under Klimatveckan

Exempel på aktiviteter i våra verksamheter under vecka 12.

  • Elever på Hjalmar Strömerskolan gör studiebesök för att titta på klimatanpassade byggmoduler och växthus.
  • Klimatsmart måltid (renskavsgryta) på kommunens särskilda boenden, samt till de som har matlådor, den 25 mars.
  • Bokbord på biblioteken med böcker på miljötema.
  • Allaktivitetshuset Saga har tipsrunda och ordfläta under veckan. Torsdag 23 mars kl. 17–21: Filmvisning av The day after tomorrow för åk 6–9. Fredag 24 mars kl. 18–22: Filmvisning av The day after tomorrow för gymnasiet.
  • Läkemedelspåminnare hemma hos vårdtagare bidrar till att hemtjänsten kan minska sin bilkörning och den enskilde får mer möjlighet till självständighet.
  • Information om Världsvattendagen den 22 mars.
  • Matsvinnstävling mellan grundskolorna – mer information kommer!
  • Strömsunds hyresbostäder uppmanar hyresgästerna att släcka under Earth hour.
  • Strömsunds energi (före detta Jämtlandsvärme) informerar om bygget av ny fjärrvärmeanläggning.
  • Information om fördelar med e-faktura, autogiro och e-tjänster.

Kontakta oss

Strömsunds kommun

Box 500

833 24 Strömsund

0670-161 00 (växel)

Kontakta gärna

Senast ändrad/granskad: