Servicemeddelande • Publicerat:
Den tunga snön och isbildning på elledningar har resulterat i återkommande strömavbrott senaste veckan. Eon arbetar vidare med att ta bort de många träd som ligger på eller farligt nära elledningar. Under torsdagen väntas en helikopter med gripklo delta i arbetet. Se gärna över din krisberedskap om du skulle bli utan ström.
Eon har haft ett 30-tal montörer, tekniker och huggare ute i fält för att ta bort de fallna träden. I ett pressmeddelande säger Eon att man planerar att sätta in en besiktningshelikopter med gripklo för att rensa träd. Förhoppningsvis blir det under torsdagen den 19 januari då vädret väntas bli tillräckligt bra för att flyga.
Elbolaget varnar för att det kan bli fler strömavbrott även dagarna som kommer på grund av snön och isbildningen. Eon kan även bli tvungen att bryta strömmen av säkerhetsskäl i samband med att träd tas bort från ledningen.
Se gärna över din beredskap om du skulle bli utan ström.
Om sms-meddelande vid driftstörningar
Så här gör du när vi rekommenderar dig att koka dricksvattnet
Har du dåligt tryck i kranen och misstänker en vattenläcka? Då ska du felanmäla det till oss så vi kan åtgärda problemet.
Till felanmälan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Vid strömavbrott hänvisar vi till de bolag som ansvarar för elförsörjningen. De informerar om aktuella strömavbrott på sina webbplatser. Vid stora strömavbrott hjälper vi till att sprida deras information.
Pågående strömavbrott hos Eon Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Pågående strömavbrott hos Jämtkraft Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Pågående strömavbrott hos Blåsjöns nät Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Trafikverket lägger löpande ut information om trafikstörningar.
Information om trafikstörningar från Trafikverket Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Teknik- och serviceförvaltningen
Box 500
833 24 Strömsund
0670-161 00 (växel)
Kontakta gärna
Senast ändrad/granskad: