Till innehåll på sidan
Till huvudmenyn
Till undermeny
Lyssna på sidan Lyssna

Dans för Hälsa Strömsund

Dans för Hälsa är en forskningsbaserad insats som grundar sig i studien Dansprojektet. Studien har visat att tonårsflickor som dansar kravlöst regelbundet två gånger i veckan ökar sin självskattade hälsa och att kroppsliga och emotionella besvär orsakade av stress minskar.

Syftet med dansen är att öka den psykiska hälsan och förebygga stressrelaterade besvär. Dans för Hälsa riktar sig till tonåringar från årskurs 7 på grundskolan till år 3 på gymnasiet som har återkommande besvär med:

  • stress
  • höga krav på sig själv
  • trötthet, sömnbesvär
  • nedstämdhet, oro
  • ont i magen
  • ont i huvudet/nacken/ryggen

Upplägg

Eleverna får möjlighet att medverka vid ett danstillfälle per vecka i två terminer, med uppehåll för lov.

Dansen är kravlös med fokus på rörelseglädje. Man behöver inte ha dansat förut, alla kan vara med. Varje träff avslutas alltid med en avslappning. Mellanmål och dryck erbjuds så att man kan komma direkt efter skolan. Dansen leds av utbildade dansinstruktörer inom Dans för hälsa.

Anmälan

Anmälan sker via skolsköterska eller kurator inom skolan som även bekräftar anmälan.

Dans för hälsa Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakta oss

Kulturskolan

Box 500

833 24 Strömsund

Kontakta kommunen

0670-161 00 (växel)

Kontakta gärna

Senast ändrad/granskad: