Pressmeddelande från Strömsunds kommun 2010-06-14
Marion Marklund tilldelas utmärkelsen ”God ambassadör för Strömsunds kommun”
God ambassadör för Strömsunds kommun tilldelas den eller de som på olika sätt, utöver det ordinära, på ett positivt sätt utmärkt sig. Marion Marklund, lärare vid Hjalmar Strömerskolan, har efter ett långvarigt och engagerat arbete utnämnts till Sveriges bästa UF-lärare.
Det var vid SM i Ung Företagsamhet på Stockholmsmässan i Älvsjö den 11 maj som Marion utsågs till Sveriges bästa UF-lärare 2010. - Det är med stolthet vi tog emot informationen om UF´s beslut. Marion Marklund är därför en värdig Strömsundsambassadör, säger kommunchef Anders Andersson i en kommentar. Mer informationAnders Andersson, kommunchef, 0670-161 24, 070-990 23 43
Fotnot. Utmärkelsen ”Goda ambassadörer för Strömsunds kommun” tilldelas den eller de som på olika sätt, utöver det ordinära, på ett positivt sätt utmärkt sig. Utmärkelsen delades ut för första gången i november 2009 och de som tidigare fått utmärkelsen är:
- Västra hemtjänstdistriktet i Strömsund för ”Sveriges bästa hemtjänst” ,
- Fjällsjöskolan i Backe för ”sitt goda arbete med och engagemang för förnyelsebar energi”
- Skyttegymnasiet för ”många framstående prestationer i såväl nationell som internationell konkurrens”.