Utskrift från Strömsunds kommuns webbplats - www.stromsund.se

Månadens LILA

M‰n med personlig assistans har en b‰ttre situation och livskvalitet ‰n kvinnor i liknande situation.
Månadens LILA är kopplad till den lila blänkaren som finns på kommunsidan i bilagan till länets tidningar sista torsdagen varje månad. Alla påståenden hänger ihop med  informationen här nedan och  är exempel på faktiskt jämställdhetsintegreringsarbete.
Här tar vi upp ett exempel på jämställdhetsintegrering varje månad och vad man sett när man börjat titta på det som görs ur ett könsperspektiv och vilka åtgärder man har vidtagit. Vår målsättning är att vi  under utvecklingsarbetets gång även ska kunna visa på områden  i Strömsunds kommun där vi kan se att det finns skillnader. Genom dessa exempel vill vi visa på vad som händer när man börjar titta på om det finns skillnader i hur man faktiskt gör.

I menyn till vänster hittar du tidigare publiceringar av månadens lila.

Män med personlig assistans har en bättre situation och livskvalitet än kvinnor i liknande situation

Kartläggning
En jämställdhetskonsulent på Falköpings kommun gjorde en undersökning inom socialförvaltningens personliga assistens service inom "Program gör det Jämt".
En kartläggning gjordes där sammanlagt 30 brukare blev intervjuade eller fick fylla i en enkät.

Analys
Slutsatserna blev:
Män har en bättre situation och livskvalitet än kvinnor, variationerna är små men männen är mer nöjda med insatserna än kvinnorna.
Upplevelsen ute i verksamheterna är att kvinnorna oftare uttrycker sitt missnöje.
Anhörigvårdare är oftast en kvinna.
Männen får bättre bemötande av handläggare än kvinnorna.
Männen har större möjlighet att ägna sig åt fritidsaktiviteter än kvinnorna.
Kvinnliga brukare väljer alltid kvinnlig personal före manlig persona.
Män får lättare gehör för sina önskemål gentemot personalen.
Män känner större trygghet i mötet med personalen än kvinnor.
Män har lättare att visa missnöje än kvinnor.
Män får mer tid för omvårdnad än kvinnor.

Resultat 
Man gjorde en handlingsplan på två nivåer för att synliggöra brukaren ur ett jämställdhetsperspektiv, en för förvaltningen och en för brukaren. Assistensenhetens handlingsplan har som en punkt att skapa en mall för individuell planering. De ska även ta fram en checklista för att kvalitetssäkra informationen till brukaren utifrån ode olika beslut som berör henne eller honom.

Källa: SKL — en kunskapsöversikt  Jämställdhetsarbete — en utmaning för kommuner och landsting.

Kontaktinformation
Strömsunds kommun - Box 500 - 833 24 Strömsund - 0670-161 00 vx